| Part Number | STTH2002CR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 15A I2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | STTH2002CR.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | I2PAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 27ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | 497-12683-5 STTH2002CR-ND |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |