STMicroelectronicsSTTH2002CT Image Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH2002CT with confidence from Antdic.com, 1 Year Warranty
STTH2002CT
Part Number: STTH2002CT
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Datasheets: STTH2002CT.pdf
Quantity: 29099 pcs
Reference Price(In US Dollars)
This price is for reference only.Due to the high price fluctuation,
If you need to get the correct price,Please send your RFQ to sales@antdic.com
Online Inquiry
Part Number STTH2002CT
Quantity Available In Stock
Datasheets STTH2002CT.pdf
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Supplier Device Package TO-220AB
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series -
Reverse Recovery Time (trr) 27ns
Packaging Tube
Package / Case Contact Email:sales@antdic.com
Other Names 497-3547-5
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Diode Type Standard
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A